facebook

Modele bram garażowych (segmentowe, roletowe, uchylne)

Blog » Modele bram garażowych (segmentowe, roletowe, uchylne)

Bramy garażowe są jednym z ważniejszych elementów nieruchomości. Ich zadanie jest bardzo proste – mają chronić dostęp do garażu przed osobami nieupoważnionymi, zapewniając jednocześnie wygodę i bezpieczeństwo korzystania z niego. Bramy garażowe występują w sprzedaży w dużej liczbie modeli – przystosowanych do pracy w różnych warunkach i różniących się konstrukcją. 


Bramy uchylne

– to najczęściej spotykane bramy garażowe, występujące w jednym elemencie. Część nośną stanowi prostokątna rama z wypełnieniem z blachy lub tworzywa sztucznego. Brama podnoszona jest w całości za pomocą zawiasów sprężynowych lub z użyciem silnika automatycznego. Montaż takich bram polecany jest wszędzie tam, gdzie przed garażem występuje długi podjazd, na którym można pozostawić wystarczającą ilość miejsca, aby brama mogła się swobodnie otworzyć. Podczas podnoszenia i opuszczania bramy, wysuwa się ona poza lico muru. 


Bramy segmentowe

– są to bramy podnoszone, składające się z kilku lub kilkunastu segmentów, połączonych ruchomymi zawiasami. Każdy segment ma wygląd podłużnej deski wykonanej najczęściej z tworzywa sztucznego i mogącej imitować drewno. Otwieranie bramy polega na jej podnoszeniu i nasuwaniu na specjalnie wykonany stalowy stelaż, umieszczony pod sufitem garażu. Zaletą takich bram jest to, że mogą być instalowane w garażach przed którymi jest niewielki podjazd lub wyjazd bezpośrednio na ulicę. Otwierając i upuszczając bramę, porusza się ona w prowadnicach montowanych do ściany, bez możliwości wysunięcia się poza obrys budynku. W tego typu bramach możliwe jest stosowanie naturalnych doświetleń w postaci okienek wypełnionych przejrzystymi płytami z tworzywa sztucznego.


Bramy roletowe

– swoim wyglądem i konstrukcją są identyczne z roletami okiennymi i drzwiami. Zbudowane z kilkudziesięciu stalowych listewek stalowych, podczas podnoszenia są nawijane na wałek umieszczony w kasecie pod sufitem garażu lub specjalnie zabudowanej. Największą zaletą tej konstrukcji bramy jest niewielka ilość miejsca potrzebna do wykonania montażu, a także bardzo łatwe podnoszenie i opuszczanie – również wykonywane metodą ręczną. Bramy roletowe również nie wystają poza lico muru, a ich montaż jest polecany w niskich garażach, w których brakuje miejsca na umieszczenie konstrukcji wspornikowej dla bram segmentowych.

 

Wszystkie wyżej wymienione bramy garażowe współpracują z napędami elektrycznymi i mogą być wyposażone w automatykę sterującą. Pozwala ona podnosić i opuszczać bramy przyciskami na pilocie zdalnego sterowania lub specjalną aplikacją zainstalowaną w telefonie komórkowym.